top of page

Halkbank, deprem bölgesindeki kadın kooperatifleri yönelik finansal destek paketi oluşturdu.

Halkbank, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen depremler sonrasında bölgede faaliyet gösteren kadın kooperatifleri ve kadın girişimcilere yönelik finansal destek paketi oluşturdu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıklanan destek paketi kapsamında, Kadın Kooperatifleri Destek Kredisi ve KGF Teminatlı Kadın Girişimci Destek Kredisi yer alıyor.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen depremlerin ardından Halkbank, kadın kooperatifleri ile kadın girişimcilere gerekli desteği sağlayarak, bölgedeki üretimin devam edebilmesi için deprem bölgesine özel finansal destek paketini açıkladı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, destek paketini açıklarken, "Deprem felaketinden zarar gören üretici kadınlarımızı en hızlı şekilde sosyal ve ekonomik hayata kazandırmak amacıyla hazırladığımız destek paketi ile bölgede dayanışma ve yeniden kalkınma projesini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Kadın Kooperatifleri Destek Kredisi ile depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illerinde faaliyet gösteren kadın kooperatiflerine işletme harcamalarında kullanılmak üzere üst limiti 50 bin TL olan sıfır faizli kredi verilecek. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren 143 kadın kooperatifinin yararlanabileceği kredi, bir yıl geri ödemesiz dönem olmak üzere, toplam 36 aya yayılan vadede ve aylık eşit taksitle geri ödenebilecek.

Depremzede kadın girişimciler için oluşturulan KGF Teminatlı Kadın Girişimci Destek Kredisi ise, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri kapsayacak. Kadın girişimciler, KGF teminatlı olarak bir yıl geri ödemesiz, toplam 36 ay vadeli işletme kredisinden ve toplam 60 ay vadeli yatırım kredisinden yararlanabilecek.

Halkbank, deprem bölgesindeki kadın üreticilere can suyu olacak

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, destek paketiyle bölge kalkınmasında en önemli rolü üstlenen küçük ve orta ölçekli işletme sahibi kadınların uğradığı kayıpları gidererek, onlara can suyu olacaklarını söyledi.

Halkbank'ın Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile Türkiye genelinde 172 binden fazla kadın girişimciye ulaştığını, toplam 30 milyar TL'yi aşan destekle kadınların iş dünyasında güçlü şekilde yer almasına katkı sunduğunu hatırlatan Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü.

"Bölgede yaşayan 13,5 milyon insanımız bu büyük felaketten derinden etkilendi ancak maalesef bu tür felaketlerde en büyük travmayı kadınlar yaşıyor. Kadınlarımız başta barınma, güvenlik gibi temel problemler ile baş etmeye çalışırken hem kendilerinin hem de çocuklarının temel gereksinimlerini fedakârca karşılamaya çabalıyor.

Depremden etkilenen iller ve ilçelerde toplam 143 kadın kooperatifinin bulunduğunu tespit ettik. Yine bölgedeki 70 kooperatif ile görüşmeler yaptık. Aldığımız bilgiler, kadın kooperatiflerimizin faaliyette bulundukları bölgeden ayrılmak istemediğini gösteriyor. Ürettikleri ve sundukları yerel değeri kaybetmek istemeyen kooperatiflerimiz bir an evvel normalleşmek istiyor. Halkbank olarak, üreten, değer katan, ülke ekonomisinin en dinamik kesimini oluşturan kadınlarımızın yanında olmak kurumsal sorumluluğumuz. Bu nedenle deprem bölgesinde Kadın Kooperatifleri Destek Kredisi ve KGF Teminatlı Kadın Girişimci Destek Kredisi'ni hayata geçiriyoruz."

Comments


bottom of page